Starość

Czy starość może być radosna?

Każdy marzy o tym, aby zawsze być komuś potrzebnym. Dla rodziców najtrudniejszy jest czas, kiedy dzieci odchodzą z domu. Wtedy zostają sami – czas dłuży

Każdy marzy o tym, aby zawsze być komuś potrzebnym. Dla rodziców najtrudniejszy jest czas, kiedy dzieci odchodzą z domu. Wtedy zostają sami – czas dłuży się w nieskończoność, pomimo, że wcześniej tak szybko uciekał, zbyt szybko. Czują pustkę, brak dzieci, czasem małżonka. Wielu z nas jest samotnymi.

Nie każdy potrafi wydobyć się z tego, stanąć jakby powyżej samego siebie, obok, spojrzeć z perspektywy i bez specjalnego oceniania tego, co było, zacznie działać. Może odnajdzie to, co lubi robić najbardziej, a no zawsze brakowało czasu? Nie da się cofnąć czasu, ale można w jakiś sposób wykorzystywać ten, który jest.

Ostatnio, siedząc i myśląc usłyszałam rozmowę dwóch pań o tym, że wybierają się na kurs tańca. Odkryły go niedawno. Jest to kurs tańca dla osób dojrzałych, ale nie dla młodych. Właśnie dla takich, którzy mają już wnuki a nawet prawnuki. Z rozmowy, dowiedziałam się, że są tam ćwiczenia, dostosowane do potrzeb każdego. Trzeba tylko być w miarę sprawnym, aby sobie poradzić. Panie mówiły o tym, że najpierw jedna z nich pójdzie tam na zwiady i wtedy opowie, jak było. Potem zapiszą się też inne znajome.

Co jednak zrobić, kiedy nie jesteś sprawny, kiedy nie poruszasz się w własnych siłach, ale czujesz się jak zbędny mebel? Myślisz, że jesteś sam? O nie! Są miliony osób, które myślą w podobny sposób. Nawet nie wiesz, że sąsiad czy sąsiadka mogą się podobnie czuć. Dlatego, właśnie Ty, możesz coś z tym zrobić. Jeśli mieszkasz na osiedlu, spróbuj zorganizować jakieś miejsce, gdzie będziesz się spotykać z innymi ludĹşmi. Jeśli nie zdobędziecie takiego, spotykajcie się w domach. ZnajdĹş sobie znajomych, jeśli Twoich nie ma lub są daleko. Poza tym, wśród osób w Twoim wieku, są bardziej i mniej sprawne osoby. Na pewno ci, którzy będą pomagać mniej sprawnym, będą się czuć bardziej potrzebni i niezastąpieni. Pomyśl także o tym.

A to już wiesz?  Totalny must have na siłownię!

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy