biegać można w każdym wieku

Zacząć biegać można w każdym wieku. Ta forma ruchu nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Należy tylko wyposażyć się w odpowiednie buty. Najlepiej w sklepie specjalistycznym, gdzie można liczyć na poradę, przy kupnie obuwia dostosowanego do sposobu stawiania przez biegacza stopy. Badanie adidas footscan pozwala na zdiagnozowanie supinacji, pronacji lub normalnej budowy stopy. Ważne są też skarpetki. Najlepiej, aby były bez szwów i dobrze przylegały do stopy. To pomoże uniknąć otarć stóp. Ubranie zależy od pory roku. Nie może być w nim za gorąco, ani za zimno. Fachową poradę można uzyskać podczas eventów biegowych, których partnerem jest adidas. Imprezy z cyklu „Zacznij biegać z adidasem” odbędą się w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i w Warszawie.

By bieganie było bardziej efektywne potrzebny jest nam również trener i garść cennych porad. Niestety prywatny trener to często bardzo duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Z myślą o tych osobach adidas przygotował specjalna ofertę miCoach – wirtualnego trenera biegania. Jest to małe urządzenie, które dostarcza wskazówek co do biegu i treningu poprzez słuchawki za pomocą telefonu lub odtwarzacza mp3. miCoach Zone z kolei to wersja bez głosowych wskazówek, gdzie instrukcje trenerskie przekazywane są za pomocą wyświetlacza LED w opasce na ręce. Oba systemy doradzają biegaczom, w jaki sposób prowadzić profesjonalny trening – kiedy przyspieszyć, a kiedy zwolnić na podstawie mierzonego tętna, tempa, dystansu i szybkości kroku.

„miCoach, który przygotował dla biegaczy adidas, będzie przydatny już od pierwszych treningów” – mówi Piotr Mańkowski. – „Trzeba tylko wybrać odpowiedni program, nie porywać się od razu na wielkie obciążenia, nawet jeśli kiedyś uprawiało się sport. Powinno się najpierw poznać własne tętno maksymalne, np. mierząc je po przebiegnięciu krótkiego dystansu z maksymalną prędkością. I na jego podstawie ustawić odpowiedni zakres ćwiczeń.”

Należy zacząć spokojnie, od marszów. Nieco później przeplatać marsz z biegiem. Trener zaleca, aby taki trening nie trwał dłużej niż 15-20 minut – przebiegnięty dystans nie powinien mieć znaczenia. Ważna jest jednak konsekwencja, nie przejmowanie się bólem stóp, zakwasami. To wszystko minie po trzech tygodniach ćwiczeń, trzy razy w tygodniu. Gdy ktoś biegał już wcześniej i zaczyna pracę z miCoach powinien ustawić sobie program na 65-70 procent swoich możliwości. Z czasem nawet trudne zadania będą łatwiejsze, bo biegacz pozna siebie rozwinie umiejętność współpracy z miCoachem.

„Dzięki miCoach trening na pewno będzie bardziej racjonalny. Biegaczowi, który rozpoczyna treningi od zera, wystarczy wówczas 100 dni, aby przygotować się do startu w półmaratonie – oczywiście w tempie rekreacyjnym. Może nawet spróbować sił w maratonie, pod warunkiem, że będzie przeplatać bieg krótkimi odcinkami marszu. Dotyczy to tylko tych osób, które ćwiczą z konsekwencją, cztery razy w tygodniu. Aby przymierzyć się do konkretnego wyniku w maratonie, trzeba trenować systematycznie przez cały rok” – radzi Piotr Mańkowski.

Czym jest miCoach?

adidas miCoach to swego rodzaju połączenie osobistego trenera i indywidualnego programu treningowego, analiz postępu oraz możliwości dołączenia do społeczności biegaczy. Urządzenie funkcjonuje bowiem w połączeniu z interaktywną platformą treningu on-line www.adidas.com/micoach. Biegacz wybiera jeden z sześciu celów biegowych, takich jak nauka biegania, ogólna poprawa kondycji fizycznej, start w zawodach lub poprawienie wyników (5 km, 10 km, półmaratonie, maratonie), walkę ze stresem i utrata wagi. miCoach przygotowuje plan treningu i na bieżąco informuje o postępach użytkownika, dostarczając rozbudowanych analiz. Podczas treningu biegacz odbiera wskazówki dotyczące tempa, długości i intensywności biegu.

W Polsce sugerowana cena detaliczna całego systemu miCoach Pacer wynosi 499 PLN, a urządzenie miCoach Zone w autoryzowanych salonach sportowych adidas dostępne jest za 299 PLN. miCoach jest już dostępny w największych salonach adidas i sklepach INTERSPORT.

Authors

One Comment;

Comments are closed.

Top