Niezdrowa margaryna

Masło czy margaryna odwieczny spór trwa. Chociaż ja już zdecydowałam, po przeczytaniu pewnego artykułu. Pewna profesor wypowiadała się w nim na temat tego, ze masło jest zdrowe, margaryna zła. Co najlepsze, podawała argumenty, które do mnie trafiły.

Oczywiście, wolałabym się znać na wszystkim, i sama zbadać, jednak tak już jest na tym świecie, że wierzy się temu, kto wyciągnie lepszego asa z rękawa. Tak więc masło zagości u nas w domu jeszcze bardziej, niż do tej pory. Oczywiście, margaryna nie zniknie zupełnie, bo np. jednak pieczone ciasta chyba będą z margaryny. Chociaż i ta margaryna do pieczenia tez nie jest zdrowa. Żadna margaryna nie powinna być przetwarzana już bardziej, niż jest. Olej ani margaryna nie nadają się do smażenia. Jeśli już smażymy, to najzdrowiej na oliwie z oliwek. Nic innego się nie nadaje.

W tekście pisała o tym, jaki niezdrowe są margaryny i oleje. Zostało to stwierdzone na podstawie trwających latami badań. Osoby jedzące margarynę, chorowały na nowotwory. Margaryna jest czymś przetworzonym, co ma długi okres ważności i jest to wygodne dla producentów. Margaryna roślinna wcale nie jest zdrowa, bo zawiera w sonie sztuczne substancje, które szkodzą zdrowiu człowieka.

Tymczasem zwykłe masło psuje się szybko, ale za to widać, kiedy się psuje, kiedy jełczeje. Margaryna może tymczasem stać bardzo długo, i nie widać po niej tego, aby się psuła. A tymczasem już sama w sobie jest trująca dla człowieka.

Niezdrowe są tez oleje po przetworzeniu, tak naprawdę powinno się je spożywać co najwyżej tylko w surowej postaci. Oczywiście, było pytanie o cholesterol. Jednak ta profesor twierdziła, że większe szkody wywołuje margaryna. To ona powoduje raka, a nawet raka przełyku.

Po przeczytaniu tego tekstu boje się nawet piec już z margaryny, nie mówiąc o smarowaniu nią chleba. Kłopot tylko w tym, jak wybrać prawdziwe masło na tych półkach, skoro co drugie to masło, z zawartością tłuszczów roślinnych, czyli nie jest to masło prawdziwe, ale tez trujące. Tłuszcze przetworzone, czyli te utwardzone oleje są też szkodliwe. Przestane jeść marsy i snikersy oraz inne batony. W nich jest bowiem z pewnością utwardzony tłuszcz roślinny, czyli największe zło, oprócz tych tysiącach E.

Jeszcze jedna ciekawostka: witaminy występujące w margarynie, dodawane przez człowieka, mogą być nawet przez niego nie przyswajane, po co więc się je dodaje? Chyba tylko po to, aby mieć argument, ze margaryna miałaby być lepsza od masła. Czyli najbliższa wizyta w sklepie, to wybór masła, tylko tego prawdziwego. Już marznę na samą myśl o staniu półgodzinnym przed lodówką z tysiącem maseł, i czytanie etykiet, które z nich jest prawdziwe, które to utwardzony olej z barwnikiem,a które to jeszcze coś innego.
mks

hastagi na stronie:

#tłuszcz utwardzony #utwardzony tłuszcz roślinny #tłuszcz roślinny utwardzony #smażenie na margarynie #margaryna roślinna #margaryna #czy margaryna roslinna powoduje starzenie #tłuszcz roślinny utwardzany

Authors

Related posts

Top