Jak jeść rybę

Ryba jest zdrowa dla ludzi w każdym wieku. Ważne jest tylko, aby była odpowiednio przygotowana. Chodzi o to, aby nie jest w nadmiarze smażonych ryb, chociaż są one bardzo dobre. Ryby można jednak przyrządzać na różne sposoby. Można je piec w piekarniku, gotować na parze, robić z nich sosy i różne inne potrawy, np. kulki z dodatkiem ryby.

W Polsce nie jada się dużo ryb, jesteśmy pod wym względem do tyłu w porównaniu do innych krajów europejskich. Nie ma się jednak co dziwić. Zarabiamy najmniej,a jedzenie jest w Polsce bardzo drogie w stosunku do zarobków. Wiele osób nie stać po prostu na częste jedzenie ryby. Emeryci wydają głównie pieniądze na lekarstwa, a na jedzenie już im czasami nie wystarcza.

Ci, którzy jedzą ryby, głównie spożywają ryby z hipermarketów, głęboko zamrożone. Dawniej w Polsce jadło się ryby słodkowodne m.in. szczupaki, okonie, sandacze i liny, czasami śledzie z morza. Ryby głównie jadło się w poście. W Polsce nie ma wielkiej tradycji związanej z jedzeniem ryby, oprócz postu i czasu Wigilii, która dawniej tez była dniem postnym.

Rybę można smażyć, piec w naczyniu żaroodpornym lub w specjalnie kupionym do tego celu rękawie z folii. Jest to specjalną folia, żaroodporna, która może być wkładana do wysoku=ich temperatur. Do tej folii wkłada się przyprawioną rybę i piecze się ją. W folii trzeba zrobic kilka otworów, jeśli nie ma ich zrobionych fabrycznie. Rybę piecze się zwykle przez 20 minut lub pół godziny.

Z ryby i warzyw możemy zrobić też zapiekankę. Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem, np. dajemy na dno odrobinę oliwy z oliwek, lub oleju. Na tym układamy lekko podgotowane ziemniaki i inne warzywa. Potem ryby, rozmrożone i odsączone z wody, przyprawione. Znów warzywa itd. pieczemy jakiś czas, może pół godzinki lub krócej. Jeśli ryba jest gdzieś w środku zapiekanki, może nie być gotowa zbyt szybko. Trzeba mniej więcej ustalić sobie, ile może się piec taka ryba. Jednak zwykle czas jej pieczenia to 25 minut.
mks

hastagi na stronie:

#jak jeść rybę #szczupak pieczony w folii #jak jeść ryby

Authors

Related posts

Top