Cukrzyca typu II – choroba cywilizacyjna

Cukrzyca to choroba, która wciąż dotyczy coraz większej ilości osób. Jest to dolegliwość, która polega na zaburzeniach w gospodarce węglowodanowej. Poprzez brak insuliny lub jej niewystarczające stężenie, do komórek przenika niedostateczna ilość glukozy, chociaż we krwi jest jej nadmiar.

Zaburzeniom metabolizmu cukrów często towarzyszą jeszcze inne objawy. Cukrzycę typu II możemy nazwać chorobą cywilizacyjna, gdyż zachorowalność na nią się strasznie zwiększyła w ostatnich kilkudziesięciu latach i to głównie z powodu otyłości.

056005b.JPG

Jak wiemy, otyłość jest dużym problemem w obecnych czasach. Coraz więcej ludzi ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Stres, szybkie tempo życia, brak czasu powodują, iż sięgamy po niezdrowe, szybkie dania. W wieku około czterdziestu lat, gdy nasz tłuszczyk jest już dosyć dobrze „zadomowiony”, chorujemy często również na nadciśnienie tętnicze (które jest między innymi spowodowane właśnie otyłością!).

To wszystko, niestety, może być przyczyną zachorowania na cukrzycę typu II. W krajach, gdzie ludzie głodują, odnotowuje się bardzo mały, wręcz znikomy procent ludzi chorych na cukrzycę typu II. Problem zaczyna się pojawiać w krajach wysoko rozwiniętych, „krajach fast-foodów” i wysoko przetworzonej żywności. W naszej diecie istnieją nieprawidłowe proporcje. Jesteśmy łakomi, przejadamy się często i nie kontrolujemy tego, co spożywamy, co jest podstawowym błędem. Oprócz tego często krzywdzimy własne dzieci, które zamiast obiadu jedzą zestawy z McDonalda itd. W naszym jadłospisie jest za dużo węglowodanów i tłuszczy. Węglowodany są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, lecz zależy też, w jakiej formie je spożywamy. Słodycze nigdy nie zastąpią obiadu, a w dodatku nie wnoszą żadnych witamin, czy minerałów, gdyż cukier spożywczy w czasie obróbki w kryształ traci wszelkie walory odżywcze. Słodycze to tylko puste kalorie, które przyczyniają się do nabycia paru dodatkowych kilogramów. Innym czynnikiem jest nadużywanie tłuszczu.

Energia z tłuszczu powinna wynosić około 20-25% dziennego zapotrzebowania, a niestety często przekraczamy 30%. Powinno się przede wszystkich zamienić tłuszcze zwierzęce na roślinne, gdyż są one zdrowsze, lecz i z tymi nie wolno przesadzać. Leczenie cukrzycy polega na podawaniu leków przeciwcukrzycowych, ale także na zmianie dotychczasowego stylu życia. Pod tym tajemniczym hasłem kryje się nic innego, jak zmiana nawyków żywieniowych, ale i także wprowadzenie do codziennego planu zajęć aktywności fizycznej. Początkowo może się to wydawać trudne i niemożliwe do wykonania, lecz stopniowo każdy jest się w stanie przyzwyczaić, ale i także przekonać, iż rzeczywiście mu to pomaga. Jest to „ciężki orzech do zgryzienia”, lecz w końcu, jeśli chodzi o nasze zdrowie, powinniśmy się poświęcić.

Choroby, jaką jest cukrzyca, nie wolno w żadnym wypadku w jakikolwiek sposób lekceważyć, a leczenia odkładać na później. Mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak uszkodzenia wzroku, nerek, choroby serca, czy udar mózgu. W pewien sposób możemy się chronić przed zachorowaniem – w końcu lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Przede wszystkim: dużo ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników (odpowiednie proporcje między węglowodanami, białkiem, a tłuszczem, ale również codzienna dawka witamin i minerałów). Nie jest to tylko lekarstwo na cukrzycę typu II, ale również na inne schorzenia. Powinno się także unikać palenia papierosów, sytuacji stresowych i alkoholu. Wszystkie te czynniki wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie i wydolność organizmu.

Osoby, które dobrze się odżywiają i prowadzą aktywny tryb życia, w którym mają czas na aktywność fizyczną, są o wiele zdrowsze, niż typowe „kanapowce”. Siedzący tryb życia może być przyczyną wielu chorób, dlatego warto zadbać o siebie już dziś, nie odkładając tego na następny tydzień. Istnieje specjalna dieta dla cukrzyków, która ustala posiłki, ich ilość i skład. Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza i ustalić dalszy plan działania. Im szybciej zaczniemy działać, tym większe prawdopodobieństwo na normalne życie!

Opracowanie wspólne: Katarzyna Kupczyk & Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#cukrzyca typu 2 jadłospis #przykładowy jadłospis dla cukrzyka #cukrzyca chomikuj #cukrzyca typu 2 choroby #cukrzyca typu 2 praca licencjacka

Authors

Related posts

Top