Uniwersytet Trzeciego Wieku

Masz wiele czasu i nie wiesz, co z nim zrobić? Może zaczniesz chodzić na zajęcia na uczelnie. Czy wiesz, co to jest uniwersytet trzeciego wieku? Takie uniwersytety istnieją już we wszystkich większych miastach w całej Polsce.

Pierwszy taki uniwersytet na świecie powstał we Francji, w 1973 roku, za założył go profesor nauk społecznych Pierre Vellas. Zaraz zaczęły powstawać inne uniwersytety dla starszych ludzi we Francji, w całej Europie i wielu innych miejscach na świecie.

Kiedy Uniwersytet Trzeciego Wieku zaczął działać w Polsce? Pierwszy z nich powstał w roku 1975 roku w Warszawie. Inicjatorką była prof. Halina Szwarz. Teraz uniwersytet ma około 1120 członków.

W całej Polsce jest około 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Łącznie uczy się na nich 25 tysięcy osób. Najwięcej jest ich w Krakowie – ponad 1800.

Gdzie działają takie uniwersytety? Czy są one przy uczelniach? W Polsce istnieją trzy typy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Są to te pod patronatem uczelni wyższej, kierowane zwykle przez pełnomocnika rektora danej uczelni. Druga grupa uniwersytetów trzeciego wieku jest przy stowarzyszeniach prowadzących działalność popularnonaukową.
Są też uniwersytety które działają przy bibliotekach, domach kultury, domach dziennego pobytu, ośrodkach pomocy społecznej itd.

Dlaczego powstają te uniwersytety? Ludzie starzy są bardzo dużą grupą społeczną, która ciągle powiększa się. Nie zawsze istniała możliwość studiowania, wielu ludzi musiało zaprzestać studiów z różnych powodów lub nie mogło ich zacząć w wieku młodzieńczym. Teraz jest na to szansa. Ale studia te są także dla osób, które już ukończyły je dawno temu, a teraz znów mają ochotę na rozpoczęcie zajęć.

Zajęcia są z bardzo różnych dziedzin. Można wybrać wykłady, na jakie chce się chodzić. Wykłady są z bardzo różnych dziedzin. Jest film, literatura, kultura, sztuka, ale także są zajęcia z psychologii czy ekonomii. Można np. dowiedzieć się, jak sobie radzić w stresie, jak radzić sobie z jakąś chorobą. Jednak to nie wszystko. Oprócz rozwijania intelektu, możemy też stawać się sprawniejsi fizycznie. Dlaczego? Ponieważ oprócz zajęć na sali wykładowej, są też ćwiczenia fizyczne, a nawet sztuki walki czy zajęcia z samoobrony.

Na uniwersytetach trzeciego wieku można też uczyć się języków. Zwykle do wyboru jest ich kilka. Jeżeli więc masz odrobinę czasu, ochoty na spotkania z ludźmi i na uczestniczenie w zajęciach, zacznij na nie chodzić.

Oprócz edukacji, uniwersytety spełniają jeszcze jedną, bardzo ważną rolę. Skupiają ludzi, którzy mogą spotykać się razem, mogą coś robić i żywo uczestniczyć w życiu społecznym, co jest bardzo ważne dla każdego człowieka.

hastagi na stronie:

#uniwersytet trzeciego wieku kraków #uniwersytet 3 wieku #uniwersytet iii wieku #pierwszy uniwersytet na ziemiach polskich założył #uniwersytet 3 wieku kraków #uniwersytety 3 wieku #kto jest potrzebny aby powstala ksiazka #uniwersytety III wieku #uniwersytet trzeciego wieku w krakowie #uniwersytet trzeciego wieku krakow

Authors

Related posts

Top